Poszłam wczoraj do przychodni po leki dla Babci. Pech chciał, że lekarka miała akurat przerwę śniadaniową, więc trzeba było poczekać. Przede mną była jedna kobitka, mniej więcej w moim wieku. Usiadłam koło niej na ławce i wyciągnęłam z torebki książkę. Niewiele jednak poczytałam, bo moja sąsiadka miała ochotę porozmawiać, a że ja zawsze z przyjemnością urządzam sobie takie pogawędki, odłożyłam książkę.

Każdy taki napotkany przypadkowo człowiek to ciekawa historia. Ta była jednak smutna.

Kobieta zaczęła opowiadać o swojej matce, która trzy lata temu miała udar i od tamtego czasu leżała w domu, a jej córka zajmowała się opieką.

– Wie pani, co jest najgorsze? – powiedziała do mnie. – Że odwrócili się ode mnie wszyscy przyjaciele i znajomi. Nikt już do mnie nie dzwoni, jakbym umarła. Kiedy pracowałam, zawsze ktoś był, by pogadać albo wyciągnąć mnie na kawę. Teraz nawet w moje urodziny kompletnie nikt nie pamiętał. – Otarła ukradkiem łzę. – Nawet nie mam komu się wygadać. Przed mamą udaję, że jestem silna i daję radę. Podejrzewam, że ona ma już i tak depresję. Nawet żeby lekarz przyszedł, to trzeba prosić, bo nikt takim chorym się nie przejmuje.

– Nie ma pani żadnej pomocy? – spytałam.

– Jak idę do lekarza, tak jak teraz, po leki dla niej, to sąsiadka chwilę posiedzi. A tak to nie ma nikogo chętnego do pomocy. A ja bym tak chciała czasami pójść po prostu na kawę, oderwać się trochę od zmieniania pieluch… Nie… Ja nie narzekam, bo to moja mama, ale ja nawet dodatku pielęgnacyjnego nie dostaję. Nie wiem, co będzie w przyszłości, co z moją emeryturą…

– Przykro mi bardzo – mruknęłam banał, ale było naprawdę cholernie przykro. Dlaczego przyjaciele i znajomi się odwrócili? Bali się? Nie wiem. A ona właśnie teraz najbardziej ich potrzebowała. Widać było po tej kobiecie, że jest zmęczona.

Wracając do domu, myślałam o niej. Smutno. Straszni jesteśmy czasami. Jak są kłopoty, to zwijamy się z czyjegoś życia, bo tak prościej.

*

*

PS  Serdecznie zapraszam na moje spotkania autorskie:

15.03.2017 r. godz. 18.00 – Empik w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku;

16.03.2017 r. godz. 16-18 – Księgarnia BookBook przy Rynku w Starogardzie Gd. (podpisywanie książek);

24.03.2017 r. godz. 18.00 – Empik w Manufakturze w Łodzi.